İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma kararı almasının ardından Rusya'dan ilk hamle geldi. Rusya, bu sabah itibarıyla Finlandiya'ya gaz akışını durdurdu.

 

İsveç ve Finlandiya, geçtiğimiz günlerde NATO'ya başvurma kararı aldıklarını duyurmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülkenin 'NATO' hamlesinin ardından 'Karşılık vereceğiz' açıklamasında bulunmuştu.

Rusya'nın tüm tehditlerine rağmen İsveç ve Finlandiya, resmen NATO'ya başvurdu. Rusya ise hemen karşılık verdi.

Rusya'nın enerji devi Gazprom, Finlandiya'ya gaz tedarikini durdurdu. Finlandiya'nın "Ruble ile ödeme yapmayı kabul etmediği belirtildi.
Finlandiya'da devlet ait doğal gaz iletim sistemi operatörü Gasgrid Finlandiya tarafından yapılan açıklamada da Rus gazının Finlandiya'ya giriş noktası olan Imatra'dan gaz ithalatının bugün durdurulduğu bildirildi.

"GAZ SİSTEMİ ŞU ANDA DENGEDE"

Açıklamada, "Finlandiya gaz piyasasının ihtiyaç duyduğu gaz miktarı, Balticconnector doğal gaz boru hattı giriş noktası üzerinden Finlandiya gaz sistemine ithal edilmektedir. Gasgrid Finlandiya, Balticconnector'da gaz ithalatını yönlendirmiştir ve gaz sistemi şu anda dengededir" ifadeleri kullanıldı. Balticconnector, Estonya ve Finlandiya gaz şebekelerini birbirine bağlıyor.
Fin şirket Gasum tarafından yapılan açıklamada da "Gasum'un tedarik sözleşmesi çerçevesinde Finlandiya'ya doğal gaz arzı kesildi" denildi.

Daha önce Rus şirket Gazprom Export, Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımların ardından Avrupa ülkelerinden Rus gazı için Ruble ile ödeme talep etmişti, ancak Finlandiya bunu reddetmişti.

Öte yandan, Rusya geçtiğimiz hafta da Finlandiya'ya elektrik tedarikini kesmişti.

TARİH VERDİLER

Öte yandan İsveç Başbakanı Andersson, NATO üyelik başvurusunu Finlandiya ile yapmak istediklerini de sözlerine ekledi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, salı günü resmi bir ziyaret için İsveç'e gelecek.

Finlandiya ve İsveç'in, salı ya da çarşamba günü NATO üyelik başvurusunu beraber yapması planlanıyor.