Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 2 gündür şehirde önemli bir ev sahipliğine imza atıyor. Başkan Ekrem Yüce’nin Nijerya’da gerçekleştirdiği önemli temasların ardından aynı ülkeden iade-i ziyaret yapıldı. Nijerya’da bulunan büyük eyaletlerden bir tanesi Nijer Eyaleti’nin valisi Abubakar Sani Bello ile birlikte Nijerya Genelkurmay Başkanı Ibrahim Balarabe Abdullah, Nijerya Çevre, Tarım, Hayvancılık ve Adalet Bakanlığı temsilcileri Sakarya’ya geldi. Başkan Yüce tarafından ağırlanan heyet, kent genelinde hızlandırılmış bir ziyaret programına başladı.

‘Sıfır Atık’ Ürünlerini İnceleyip Halı Kestiler

Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen tanıtım programında ilk gün şehrin sosyal donatı alanları Millet Bahçesi, Uçak Kıraathane, Ters Ev, Aziz Duran Parkı, ADASU HES, Sakarya Park gibi noktaları ziyaret eden heyet şehirde keyifli bir gün geçirdi. Programın ikini gününde ise şehrin özellikle üretim noktasında faaliyet gösteren tesisleri ziyaret edildi. İlk olarak Bal54, Süt54 gibi satış merkezlerini inceleyen heyet, Başkan Yüce’nin rehberliğinde daha sonra Ofis Sanat Merkezi’nde (OSM) ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında geri dönüşümle yapılan üretimi inceleme fırsatı buldu. Yüce, kenevir ve geri dönüştürülen kâğıt malzemelerden elde edilen ev eşyaları ve aksesuarlar üzerinde duran misafirlere bu ürünlerden hediyeler verdi.

Sakarya Botanik Vadisi Ve Acarlar Longozu

Program Acarlar Longozu’nun açılışıyla devam etti. Longozdaki yeni tesisleri dolaşan heyet, ahşap yürüyüş yolunda dolaşarak doğal cenneti keşfetti. Kuzey bölgesinde ziyaretlerini sürdüren heyet daha sonra Büyükşehir’in vizyon üretim projesi Sakarya Botanik Vadisi’ni gezdi. Burada tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim safhalarını dinleyen heyet, kullanılan tekniğe ve elde edilen ürün çeşitliliğine hayran kaldı. Nijeryalı yönetim,
Sakarya’nın tarımsal üretim, geleneksel sanat ürünlerinin imal edilmesi ile sosyal donatı alanlarının en güzel şekilde kullanılması noktasında hayranlık duyduklarını ifade etti. Şehrin doğal kaynaklarının katma değere dönüştürülmesinin ise büyük bir takdir örneği olduğunu vurguladı.

“Çok Güçlü Bağlar Kuruyoruz”

Başkan Yüce, Nijerya ve Sakarya arasında güçlü bir bağ oluşturduklarını ifade ederek, “Bildiğiniz gibi bir süre önce Nijerya’ya ziyaret gerçekleştirmiştik. Ticaret temsilcileri ile ülke yönetimi ile bir araya geldik. Çok güzel temaslarımız oldu. Hem ticari anlamda, hem şehirleşme projeleri noktasında güzel tecrübeler elde etmiştik. Orada kendilerini şehrimize davet etmiştik, çok memnun olmuşlardı. Davete icabet ettiler ve şimdi ev sahipliğini biz yapıyoruz. Kendilerine şehrimizin doğal kaynaklar, tarımsal üretim ve sosyal projelerimiz hakkında rehberlik ettik. Hayatlarında ilk kez Yağcıbedir halısı gördüler ve halı kesimi deneyimi yaşadılar. Yüzlerce çeşit aromatik bitki ürettiğimiz vadimizde dolaştılar. Şehrimize kazandırdığımız sosyal alanları incelediler. Kendileri için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorlar. Yaptığımız çalışmaları ve şehrimizin sembol noktalarını hayranlıkla izlediler. Şunu belirtelim Nijerya ve Sakarya arasında önemli ticaret ve gönül köprüleri kuruyoruz. Çok güçlü bağlar oluşturuyoruz. İnşallah daha da güçlendireceğiz bu ilişkimizi. Şehrimize ve Nijerya’ya hayırlı olsun” dedi.