2019 yılının son haftalarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel bir salgın halini alan ve 6 milyondan fazla insanın ölümüne, birçok işletmenin de batmasına neden olan koronavirüsü Kurban Bayramı ile birlikte tekrar hortlamaya başladı.

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı, Covid-19 verilerini 1 Haziran tarihinden bu yana günlük değil haftalık olarak açıklıyor. Bu verilere bakıldığında özellikle haziran ayının ortasından itibaren vakalarda önemli bir yükseliş olduğu görülüyor.

Vaka sayıları; 30 Mayıs ve 5 Haziran arasında 7 bin 322, 6 Haziran ve 12 Haziran arasında 7 bin 556, 13 Haziran ve 19 Haziran arasında 10 bin 954, 20 Haziran ve 26 Haziran arasında ise 26 bin 635, 27 Haziran-3 Temmuz arasında ise 57 bin 113 olarak kayda geçti.

AKYAZI'DA BİR GÜNDE 22 VAKA BİRDEN GÖRÜLDÜ!

Kurban Bayram’ına sıfır vaka ile giren Akyazı’da Yurtdışı ve İl dışı gelenlerinde etkisiyle bu gün 21 Pozitif 12 temaslı tespit edildi.

Uzun bir aradan sonra Akyazı’da Koronavirüs vakaları patladı. Bayram öncesi 0 olan pozitif vaka sayısı bu günlerde 20 ile 22 arasında seyrediyor.

Özellikler yurt dışında gelen gurbetçiler ve İl dışından bayram nedeniyle Akyazı’ya gelenlerden bulaşan Korona virüs salgın hastalığı ilçede artış gösterdi.

HES HARİTASINDA KIRMIZILIK BAŞLADI!

Uzun bir süredir korona sayısında yaşanan düşük seviyedeki vakalar bayram ile birlikte tekrar artışa geçti. HES haritasında mavi renkler yavaş yavaş Sakarya'da kırmızıya dönüşmeye başladı.

VEFAT SAYILARINDA BÜYÜK BİR SIÇRAMA YOK

Bu beş haftalık dönemde vefat sayılarında ise büyük bir sıçrama görülmüyor. Ölüm sayıları söz konusu haftalarda sırasıyla 19, 20, 19, 17 ve 25 olarak gerçekleşmiş. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yayımladığı bayram mesajında, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Omicron varyantına bağlı vakaların arttığını söyledi.