Toplantıda gündem değerlendirmesinin yanı sıra üyelerin Sakarya için istekleri ve önerileri dile getirildi.Yılın son Şura toplantısına 21. Dönem Sakarya Milletvekili Şaban Ramis Savaş konuk oldu. Açılış konuşması yapan ve yeni katılan üyeler olduğunu belirten Sakarya Kent Şurası Başkanı Erol Öztürk, Türkiye gündemini değerlendirdi. Başkan Öztürk, kur korumalı mevduat hesabından bahsederek ’ Kur Korumalı Mevduat Hesabının zararları ve karları önümüzdeki aylarda belli olacak. Ekonominin nabzı düşürüldü, düzelmesini bekliyoruz’’ dedi. Başkan Öztürk üyelere, ‘’Şehrimizde neler eksik?’’ sorusunu yöneltti.
SAVAŞ; Atatürk Cumhuriyeti’nin ülkesiydik
21. Dönem Sakarya Milletvekili Şaban Ramis Savaş, ‘’Geyve doğumluyum, üzüm yetiştirilen bir memlekette doğdum ancak köydeki anneme pazardan üzüm alıp götürüyorum. Diyerek tarım konusuna değindi. Atatürk Cumhuriyeti’nin ülkesiydik. Anayasa referandumunda bütün yetkileri tek kişiye verdiğimizde kaybettik. Tarımımız içler acısı. Önümüzdeki günlerde çocuklarımızı açlık ve sefalet bekliyor ‘’ dedi.
METE; Ekonomik kriz hepimizi büyük ölçüde etkileyecek
Şura üyesi İktisatçı Hüseyin Mete Döviz kurlarındaki dalgalanmaları dile getirerek fikirlerini şu şekilde özetledi; Ekonomik kriz hepimizi büyük ölçüde etkileyecek. Bu kriz ile ilgili alınan bir karar var, Kur Korumalı Mevduat Hesabı. Ekonomi bozulduktan sonra yapılacak çok bir şey yoktu, böyle bir sistem oluşturdu. Dolar 18 TL’ye kadar çıktı. Bu durumda böyle bir karar alınmasından başka bir çare yoktu. Dilerim başarılı olur ancak, çevremde yaptığım araştırmalarda vatandaşın güvenini kaybettiğini görüyorum. Ben bu sisteme destek olunması gerektiğine inananlardanım, zararı hepimiz çekiyoruz.
YAĞAN; Atatürk Büstü eski yerine getirilsin
Şura Üyesi, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tevhide Yağan, meydanda bulunan Atatürk Büstü ile ilgili görüşlerini dile getirerek, ‘’birlik olarak etkinlik yapacağımız alanda büst çok geride kalıyor’’ dedi. Başkan Yağan; Atatürk Heykelinin olduğu yerde heykel yok denecek durumda. Daha önce gündeme taşıdık bu konuyu. Atatürk Anıtının olduğu meydan panayır alanına döndü. Meydanımız satış merkezi oldu. Biz Türk Kadınlar Birliği olarak Atatürk Anıtı önünde etkinlikler yapmak, güzel resimler çekilmek istiyoruz. Resimlerde arka tarafta bulunan parti binası görünüyor. Güzel bir fotoğraf bile alınamıyor. Eski yerine konulmasını öneriyoruz.
ALKAN; Nüfus artışı durdurulmalı
Şura Üyesi Hakan Alkan; Atatürk Büstü konusuna katıldığını belirterek nüfus yoğunluğuna dikkat çekti. Sakarya yaşanamaz bir şehir haline geldi vurgu yapan Alkan; Çark Caddesi yürünmez hale geldi, trafikte sakin gidilmiyor. Nüfusun bir noktada durdurulması gerekiyor. OSB’lerin getireceği nüfusu bu şehir kaldırmaz. OSB’lere İstanbul’dan talep var diye OSB kurulmaz.
AKBAY; Turizmi canlandırmalıyız
Haluk Akbay Turizm ile ilgili görüşlerini dile getirerek; Turizm ile ilgili önemli yerler var. Turizmi canlandıracak alt yapımız zayıf. 9 Sanayi bölgesine 5 yeni sanayi bölgesi açılırsak kalkınamayız. Tarım arazilerine sanayi açılamaz. Sakarya’yı turizmde tanıtacak bir logo yapılmasını öneriyorum. Tarım, sanayi, turizm bunları sembolize edebilecek bir logo tasarlanması için tasarım yarışması yapılabilir.
GÜMRÜKÇÜOĞLU; Tarıma Ağırlık verilmeli
Mahnaz Gümrükçüoğlu Yiğit Sakarya’da tarıma ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek; Sakarya, gelişen bir şehir. Burası Dünyanın en önemli tarım topraklarından birine sahip. Bu bölgede sanayi geliştirelim, turizm yapalım, şunu yapalım bunları düşünelim ancak ağırlığı tarım arazilerine verelim. Tarım birinci sırada olmalı. Bir de şehirdeki vahşi budamayı dile getirmek istiyorum. Caddelerdeki sokaklardaki çınarları bilinçsiz bir şekilde buduyorlar. Buda ağaçların kurumasına, işlevlerini yitirmesine neden oluyor. Koca çınarlar budama adı altında yok ediliyor.
YURTAY; Üreten toplumlar kazanır
Şengülay Yurtay, ciddi tarım politikaları geliştirilmeli ifadelerini kullanarak; Sakarya çok çeşitli ve verimli ürünlere sahip bir şehir. Pandemi sürecinde öğrendik ki üreten toplumlar her zaman kazanıyor. Biz de üreten bir toplum olmalıyız. Sakarya verimli topraklara sahip ancak değersiz kılınıyor. Tarım politikaları olmalı. Bazı ürünler kontrol altına alınmalı ve kendi bölgesinde yetiştirilmeli. Kadınların eğitimine de değinmek istiyorum. Göçmen kadınların eğitimine daha çok özen gösterilmesi gerekiyor.
ÇARK; Türkçe’miz unutulmuş
Behiye Çark; Bisiklet yollarının genişletilmesi için 50-60 yıllık ağaçlar kesilmiş. Edebiyata değinmek istiyorum. Edebiyatçılarımızı gündeme getirmek istiyorum. Türk dili 300 kelimeye indirildi, bu şartlar altında nasıl edebiyat yapacağız. Vekilimiz de buradayken siyasette liyakati anlatmasını istiyorum. Şehrimizde evet kelimesi, efendim kelimesi unutulmuş ne istiyorsun diyorlar. Edebiyatçılarımız unutulmuş, Türkçe’miz unutulmuş.
İZMİRLİ; Ekrem Yüce bir şans
Operatör Dr. Cevdet İzmirli, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin şehrimiz için yaptığı önemli çalışmaları dile getirerek, Şura Başkanı ve üyelerden Başkan Yüce için destek ve motivasyon istedi. Ekrem Yüce Sakarya için bir hizmet ışığıdır diyen Dr. İzmirli; tarım alanında, sanayi alanında önemli çalışmalar yapılıyor. Belediyemiz çalışıyor. Ekrem Yüce bu şehir için bir şans. Çalışana yardım edelim, motive edelim.
ÇELEBİ; Vergi ve cezalarda artış olacak
Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir Zeki Çelebi, vergilerle ilgili hayatımızda neler değişeceğinden bahsederek, geçici vergilerin kalkacak, vergi ve cezalar da artış olacak. Sosyal medya üzerinden para kazananlardan vergi alınacak. Konaklama vergisi 2023 yılına ertelendi. Asgari ücret yürürlüğe girecek.
ÇATALBAŞ SASKİ’ye seslendi
Mehmet Çatalbaş, STB fındık verilerini paylaşarak 2020-2021 yılındaki fındık üretimini karşılaştırdı. Dövizin fındık fiyatları üzerindeki etkisini gündeme getirdi. SASKİ’ye de seslenen Çatalbaş, içme suyu borularının değişmesini talep ediyorum dedi.