Gelen son dakika haberine göre; Ukrayna-Rusya krizinde korkulan oldu ve askeri harekat resmen başladı. ABD Başkanı Biden açıklamalarda bulunuyor.
Biden sözlerine "Haftalardır bunu söylüyoruz bu planlamış bir saldırıdır." ifadeleri ile başladı.
Biden, Rusya’nın dolar, euro ve yen cinsinde işlem yapmasının kısıtlanacağını duyurarak, Rus ordusunun finansmanını engellemeyi planladıklarını açıkladı.
ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna'yı işgali hakkında Beyaz Saray'dan açıklamalarda bulundu.
ABD'nin aylardır işgale karşı uyardığını hatırlatan Biden, Rusya'ya uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. Biden, "Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı planlanmış bir saldırıdır.
Bu konuda 1 aydır uyarıda bulunuyorduk. Şimdi bu büyük ölçüde gerçekleşiyor" dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna sınırına 175 bin asker konuşlandırdığını aktaran Biden, "Bu size, niyetleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.
Rusya, ABD, müttefiklerimiz ve ortaklarımızın, güvenlik endişelerine sebep olan gereksiz çatışmaları önlemek için diyalog yoluyla ele almaya çalıştığı her iyi niyetli çabayı reddetti" dedi.
Biden, Ukrayna'ya saldırmanın tüm sorumluluğunun Putin'e ait olduğunu ifade ederek, “Saldırgan Putin'dir, Putin bu savaşı seçti. Şimdi sonuçlarına o ve ülkesi katlanacak" şekilde konuştu.
"YAPTIRIMLARIN ETKİSİNİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARACAĞIZ"

Rusya'ya karşı yeni güçlü yaptırımlar ve sınırlamaları açıklayan Biden, "Rus ekonomisine hem hızlı hem de uzun vadede ciddi maliyetler getirecek yaptırımlar tasarladık.
Bu yaptırımlar, Rusya üzerindeki uzun vadeli etkiyi en üst düzeye çıkarmak, ABD ve müttefiklerimiz üzerindeki etkisini en aza indirmek üzere tasarlandı" dedi.
ABD'den Rusya'ya ihraç edilebilecek ürünlere güçlü sınırlamalar getireceğini ve daha fazla kurum ve şahsa yaptırımlar uygulanacağını söyleyen Biden, Rusya’nın dolar, euro, sterlin ve yen cinsinde işlem yapmasının kısıtlanacağını duyurarak,
Rus ordusunun finansmanını engellemeyi planladıklarını açıkladı.

Daha fazla kişi ve kuruma yaptırım uygulanacağını söyleyen Biden, "Söz verdiğimiz gibi, Rus elitleri ve aile üyelerine de yaptırım uygulayacağız. Bunlar, Kremlin'in politikalarından kişisel olarak kazanç sağlayan insanlardır" dedi.