Çark Caddesi’nin en kapsamlı derneği; Çark Caddesi ve Bağlı Sokakları Koruma ve Güzelleştirme Derneği (Çarkder) hakkında bilgilendirmelerde bulunan Enes Akcan,  ‘’ Çarkder olarak yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Burada hedefimiz Çark Caddesi’nde var olan değeri ortaya çıkarabilmek ve ticareti bu şekilde devam ettirmek.’’ Dedi.

‘’Şifremiz 54…’’

FESTBURADA’nın asıl amacının yerel ticareti canlandırmak olduğunu belirten Akcan Sakarya’nın ticaret şehri olduğunu dile getirerek, ‘’ Bizler şehrin parasını yine şehrin içinde bizim insanımıza faydalı olacak şekilde dönüşüm sağlamasını amaçladık. FESTBURADA’da daha önce yapılan projelere istinaden şifremiz 54’le başladık. Biz neler yapabiliriz derken şehrin merkezinde bir festival yapmaya karar verdik. Mesele sadece Sakarya değil, Sakarya Adapazarı ismi üstünde bir ticaret şehri. Daha önce bizim İznik’ten, Göynük’ten, Bolu’dan, Ankara’dan gelen müşterilerimiz var ve biz bunları tekrardan kazanmak amacıyla böyle bir festival düzenleme niyetine girdik. Çok şükür de bunu hallettik. ‘’ ifadelerini kullandı.

“Çark Caddesi İmaj Yeniledi”

Festivalin olumlu yönlerinden bahseden ve güzel geri dönüşler aldıklarını kaydeden Akcan, ‘’ Uzun bir süreçti ve bize göre memnuniyet vericiydi. Çark Caddesi’nde kalıplaşan olumsuz havayı yok edebildiğimize inanıyorum, Çark Caddesi FESTBURADA sonrası bir imaj yeniledi. İlerleyen süreçlerde bunu geliştirerek, büyüterek gerçek amacına ulaştırmayı hedefliyoruz. ‘’

“Destekleri İçin Teşekkürler”

Destekleri için Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ’a teşekkür eden Akcan, ‘’ Üç kurumun birleşerek FESTBURADA’ya destek vermesinden dolayı mutluyuz. Bu festivali Adapazarı’na bağlı kalmayıp bütün şehre yaymayı planlıyoruz. Bizim kuzeyimizde fındığımız var, deniz bölgelerimiz var, Geyve’de ciddi tarımsal faaliyetlerimiz ve her ilçemizin kendine özgü güzel şeyleri var. Biz bunların hepsini yaymayı planlıyoruz.’’ ifadeleri ile Sakarya’nın gelişmekte olan değerlerinin ticaret için kullanılabileceğini kaydetti.

“ADAHAYAT Değer Katacak”

Adapazarı’nda yapılması planlanan Adahayat projesi hakkında görüşlerini dile getiren Akcan, ‘’Adahayat değer katacak.’’ dedi. Ticaret çok hızlı gelişen bir alan olduğuna dikkat çeken Enes Akcan, ‘’ AWM’lere şehir içinde ihtiyaç olduğunu belirterek ‘’ Bizim özellikle söylemek istediğimiz şey, AWM’lerin içerisinde yerel ticaret erbaplarının olması gerektiği. Bu konu ile ilgili bir yasa da var. AWM içerisinde ulusal markalar tabii olacak ancak yasalara göre yüzde onluk bir kısmın yerel markalara ayrılması gerekiyor. Bu konuda Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu her türlü desteği veriyor. Ben Adahayat’ın hem görsel açıdan hem de ticari açıdan Adapazarı’na değer katacağını düşünüyorum.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.